Każdy kto zmierza nosić soczewki kontaktowe, powinien wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. Zakładanie soczewek wcale nie jest takie trudne, a jeszcze łatwiejsze jest ich zdejmowanie. Przed założeniem soczewek kontaktowych należy dokładnie umyć i osuszyć ręce.

Przechowywanie soczewek w specjalnym płynie

soczewka kontaktowaZakładanie soczewek to swego rodzaju rytuał, który z biegiem czasu stanie się codziennością i będzie zajmował coraz mniej czasu. Po umyciu rąk należy wyjąć soczewkę z pojemniczka, w którym zanurzone są one w płynie do soczewek. Wystarczy włożyć palec do płynu, a soczewka sama przylgnie do skóry. Soczewkę umieszcza się na czubku palca wskazującego. Poprawnie ułożona soczewka powinna mieć kształt miski. Jeśli jej rogi są wywinięte na zewnątrz, to oznacza, że soczewka została wywrócona na lewą stronę. Wtedy trzeba po prostu obrócić soczewkę. Drugą ręką rozszerza się powieki. Przykłada się soczewkę do oka (można nim poruszać w górę i w dół). W końcu soczewka przyklei się do spojówki i ułoży się sama na oku. Taka soczewka kontaktowa może być noszona przez cały dzień. Zdejmowanie soczewek kontaktowych jest jeszcze łatwiejsze. Oczywiście znowu trzeba dokładnie umyć i osuszyć ręce (by nie zanieczyścić soczewek). Następnie jedną ręką odciąga się dolną powiekę w dół. Palcem należy przesunąć soczewkę poniżej tęczówki. Potem dwoma palcami wyjmuje się soczewkę, która bez problemu odchodzi od oka. Wyjętą soczewkę należy umieścić w pojemniczku na soczewki.

Następnie zalewa się taką soczewkę płynem do soczewek (posiada on związki bakteriostatyczne, które zapewniają czystość i jałowe środowisko). Soczewka powinna znajdować się w płynie co najmniej przez 6 godzin przed ponownym założeniem. Płyn do soczewek należy wymieniać w pojemniczku codziennie. Najlepiej robić to wieczorem po zdjęciu soczewek.

Wykorzystanie oprogramowania<< >>Jak powstała szklarnia?

O Autorze : Władimir Kliczkowski