Z pewnością wiele osób czasem zastanawia się nad tym, co tak naprawdę znajduje się w wodzie kranowej i czy aby na pewno składniki takiej wody wpływają dobrze na ludzki organizm. Warto więc wziąć wodę kranową pod lupę i przekonać się, jakie substancje mogą się w niej znajdować.

Przyczyna twardej wody i kamienia, czyli zbyt duża ilość wapnia i magnezu

zmiękczacze wody użytkowejZanieczyszczona woda jest uzdatniana w wodociągach. Dopiero później może być przekazana do ponownego użycia. Taka woda zawiera dość duże ilości chloru. Chlor ma na celu uzdatnienie wody wodociągowej. Już od 1800 roku stosuje się ten środek do polepszania smaku i zapachu wody pitnej. Chlor oczywiście spełnia swoje zadanie, jeśli chodzi o niszczenie bakterii – zwłaszcza tych z grupy coli. Pijąc wodę kranową bez jej filtrowania, chlor zaburza mikroflorę przewodu pokarmowego człowieka. Tu przydają się zmiękczacze wody użytkowej, których zadaniem jest znaczne polepszenie jakości wody pitnej. Chlor to jednak nie wszystko, czego można pozbyć się za pomocą filtrów stacjonarnych do wody. Są jeszcze inne zanieczyszczenie. Te z kolei najczęściej pochodzą z rur wodociągowych. Woda musi przebyć naprawdę długą drogę, by dotrzeć w końcu do kranu. Rury wodociągowe są często w złym stanie i prowadzą do zanieczyszczenia wody wykorzystywanej w domu czy mieszkaniu. Większość rur wodociągowych wykonywana jest obecnie z PCV. Stare rury najczęściej wykonywane były z materiałami zawierającymi ołów.

Te substancje przenikają do wody i oczywiście się w niej rozpuszczają. Uważa się, że polichlorek winylu, czyli popularne PCW, rozpuszczony w wodzie kranowej i pity w dużych ilościach może mieć działanie rakotwórcze. W niektórych regionach kraju woda jest też bardzo twarda – zawiera za dużo wapnia i magnezu – przez to na różnych sprzętach AGD osadza się kamień. Warto więc regularnie filtrować wodę w domu.

 

Fotografia ślubna jako biznes<< >>Zakładanie ogrodów naszą pracą

O Autorze : Kamil Bogdański