Sztukateria to najlepszy sposób na wykończenie mieszkania i nadanie mu nieco bardziej eleganckiego wyglądu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ten sposób wykończania wnętrz bierze swoje początki z baroku. Obecnie stosowaną sztukaterię wykonuje się głównie z gipsu i styropianu.

Gdzie zamontować listwę sufitową?

listwy sufitowe gipsoweObecnie coraz większa popularnością cieszy się sztukateria, czyli sposób na wykończenie wnętrz i fasad budynków, której początki notowane są na pierwszą połowę XVII wieku. Dzięki temu, stosując elementy sztukateryjne, takie jak listwy sufitowe gipsowe, można nadać nieco staroświeckiego charakteru nawet nowoczesnym wnętrzom. Listwy gipsowe mogą także pełnić funkcję maskującą, gdyż montuje się je zazwyczaj na linii łączącej sufit ze ścianą, gdzie często występują nierówności w kładzeniu farby. Listwy będące elementem sztukaterii występują w wielu różnych formach i kształtach, zarówno mniej jak i bardziej zdobionych. W przeciwieństwie do sztukaterii tradycyjnej, która była wykonana z kamienia, współczesna gipsowa sztukateria jest bardzo lekka, dzięki czemu każdy poradzi sobie z jej montażem samodzielnie, bez konieczności pomocy ekipy remontowej – wystarczy odpowiedni klej do gipsu. Dużą zaletą listw przysufitowych z gipsu jest fakt, ze bardzo dobrze wiążą się one z farbą emulsyjną, dlatego też po ich pomalowaniu, można łatwo wziąć je za integralny element ściany czy sufitu.  Jak w przypadku każdej ozdoby, trzeba pamiętać, aby nie przesadzać z ilością sztukaterii, w jednym pomieszczeniu, aby nie uzyskać przytłaczającego efektu wizualnego.

Jeżeli nie masz pomysłu jak atrakcyjnie ozdobić wnętrza w mieszkaniu, warto korzystać ze sprawdzonych sposobów, takich jak sztukateria. To tani, prosty w montażu sposób na uatrakcyjnienie wnętrza mieszkania i nadania mu nieco staroświeckiego i luksusowego wyglądu.

 

Nowoczesny sprzęt grzewczy montowany kanałowo<< >>Sztuczna trawa a zwierzęta i dzieci

O Autorze : Tomasz Działkowski