Przez lata sztukateria kojarzyła się z gipsowymi dekoracjami budynków powstałych w najbardziej zdobnych czasach jakimi były antyk, barok i renesans oraz czerpiący z nich klasycyzm. Obecnie mianem sztukaterii określamy tradycyjne gipsowe lub lekkie, styropianowe elementy zdobiące ściany.

Najpopularniejsze sztukaterie ze styropianu

sztukateriaPomijając rozwiązania bazujące na gipsie sztukateria styropianowa to w ostatnich latach najpopularniejszy sposób dekorowania ścian domów. Zarówno zewnętrznych elewacji jak i wewnętrznych ścian wykańczanych listwami. Łatwo dostępne, niepalne, eleganckie i w niewygórowanych cenach elementy ozdobne zyskały sympatię zarówno budowlańców-montażystów jak i właścicieli domów, którzy chcą aby ich budynki wyglądały elegancko i dostojnie. Technika montażu styropianowych sztukaterii sprawia, że prace wykończeniowe przebiegają sprawniej i zdecydowanie szybciej niż podczas odlewu tradycyjnych sztukaterii. Dotychczas montaż sztukaterii gipsowych lub cementowo-wapiennych polegał na naniesieniu na ścianę zaprawy oraz uformowanie jej za pomocą nałożenia formy i odczekania, aż zaprawa stężeje. Obecnie dekoracje jak listwy, gzymsy i bonie są gotowymi elementami przyklejanymi bezpośrednio na elewację. Aby delikatnego materiału jakim jest styropian nie został uszkodzony przez warunki atmosferyczne jak wiatr, promieniowanie słoneczne i deszcz, jego zewnętrzna część jest odpowiednio utwardzona, co pozwala jej cieszyć oczy przez wiele lat.

Jeśli i tobie bliska jest estetyka renesansowych sztukaterii, powinieneś bliżej poznać zastosowanie styropianowych ozdobników. Gzymsy, fasety oraz wsporniki i listwy, które można z łatwością zamontować na elewacji domu na pewno sprawią, że będziesz zadowolony jakbyś miał własną renesansową kamienicę w rynku.

Nowy napęd do bramy<< >>Najlepsze atrakcje w Kudowie

O Autorze : Grzegorz Sarkow