Glikolem etylenowym nazywamy związki chemiczne, które mają najprostszy wzór chemiczny kojarzony z alkoholem polihydroksylowych oraz alkoholem cukrowym. Jego zastosowanie znajduje miejsce jako składnik płynów chłodzących do samochodów, natomiast w postaci czystej, jest bezbarwnym i bezzapachowym płynem, który ma słodkawy smak i konsystencję przypominającą syrop.

Zastosowanie glikolu etylowego w dzisiejszym świecie

glikol etylenowyNależy pamiętać, że w przeciwieństwie do glikolu propylenowego, glikol etylenowy jest bardzo toksyczny, natomiast jego przypadkowe spożycie może doprowadzić do śmierci, co zdarza się relatywnie często ze względu na brak woni oraz jego smak. Warto wiedzieć, że glikol etylenowy został wynaleziony w 1859 roku we Francji przez chemika Charlesa Wurtza, jednak nie był on masowo produkowany ani też wykorzystywany w celach handlowych, aż do okresu I wojny światowej, gdy zaczęto go stosować jako substytut glicerolu przy produkcji materiałów o charakterze wybuchowym. Glikol etylenowy jest obecnie stosowany przez zakłady zajmujące się wytwarzaniem płynów do chłodnic silników oraz instalacji chłodniczych, gdyż posiada on właściwości niezamarzające. Ponadto, glikol etylenowy jest wykorzystywany do żywic poliestrowych, a także możemy go znaleźć w rozpuszczalnikach oraz niektórych materiałach wybuchowych. Warto pamiętać, że wspomniany glikol jest substancją bardzo szkodliwą, której spożycie może doprowadzić do kwasicy metabolicznej oraz uszkodzenia wątroby, mózgu i nerek.

Pomimo wysokiej szkodliwości po spożyciu, właściwości glikolu są nieocenione w dziedzinie technologii oraz chemii, dlatego wciąż jest powszechnie stosowany w wielu zakładach zajmujących się produkcją płynów chłodniczych zarówno w samochodach jak i bardziej zaawansowanych urządzeniach, bez których trudno wyobrazić sobie rozwój technologiczny na świecie.

Dopracowane domy typu kanadyjskiego<< >>Jak zamontować nagłośnienie w samochodzie?

O Autorze : Szymon Krzyżewski