Spawacz – zawodowy czy okazjonalny – musi bezwzględnie pamiętać o odpowiednim ubraniu oraz ochronie swojej twarzy. Warto jednak, żeby zadbał on (albo firma, dla której pracuje) również o ochronę najbliższego otoczenia przed szkodliwym wpływem tego procesu, między innymi na wzrok. Jakie są na to sposoby?

Metody odgradzania stanowisk

parawany spawalniczeDo wydzielania obszaru spawania najczęściej używa się kotar spawalniczych, znanych także jako ścianki lub parawany spawalnicze. Są one szeroko dostępne na rynku, w różnych rodzajach, rozmiarach, kształtach i kolorach. Wiele z nich posiada kurtyny zbrojone włóknem poliestrowym, co sprawia, że są odporne na zapalenie się od iskier, przeważają jednak te wyposażone w folię niezbrojoną, co powoduje że trzeba je ustawiać w bezpiecznej odległości od spawacza. Ta różnorodność sprawia, że łatwo wybrać kotarę, która będzie pasowała do miejsca pracy, niezależnie od jego usytuowania i powierzchni. Parawan skutecznie chroni przed niebezpiecznym dla człowieka promieniowaniem emitowanym w trakcie spawania, które może szkodliwie działać na wzrok oraz przed metalowymi odpryskami i iskrami, stanowiącymi bezpośrednie zagrożenie dla skóry. Składa się on ze stelaża, najczęściej stalowego oraz folii chroniącej przed ultrafioletem i podczerwienią. Należy podkreślić, że sporo ścianek charakteryzuje się półprzezroczystością, co łatwo pozwala osobie z zewnątrz zorientować się, czy prace wciąż trwają.

Z całą pewnością stosowanie kotar spawalniczych można uznać za bardzo dobry sposób na ochronę osób postronnych przed niebezpieczeństwami wynikającymi z tego procesu. Niestety, w praktyce wciąż korzysta się z nich dość rzadko, narażając tym samym zdrowie innych. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości ten stan ulegnie zmianie.

Tanie tłumaczenia oferowane przez firmy<< >>Najlepsze miejsca do spania

O Autorze : Krystian