Rękawiczki jednorazowe wykorzystywane są w wielu zawodach, których przedstawiciele mogą mieć kontakt z wszelkiego rodzaju drobnoustrojami chorobotwórczymi, wirusami, bakteriami czy niebezpiecznymi dla skory substancjami chemicznymi. Na rynku mamy trzy rodzaje rękawic jednorazowych: lateksowe, nitrylowe oraz winylowe.

Rodzaje rękawic jednorazowych

rękawice nitrylowe czarneNajczęściej spotykane i najbardziej ogólnodostępne są z pewnością rękawice wykonane z lateksu. Duża elastyczność materiału, z którego zostały wykonane sprawia, że charakteryzuje je dość wysoka trwałość i wytrzymałość. Daje to również gwarancję komfortu noszenia. Ten rodzaj ma jednak swoje wady, bowiem dość często wywołuje uczulenie u osób, które go noszą. Możemy spróbować wariantu nie zawierającego wypełnienia w postaci pudru, jednak nie zawsze sprawia to, że dolegliwości ustępują. Wówczas doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z nieuczulających modeli wykonanych z nitrylu lub winylu. Rękawice nitrylowe czarne są odrobinę droższe niż lateksowe odpowiedniki, jednak charakteryzuje je wyższa wytrzymałość oraz odporność na wirusy i bakterie, przy czym są zdecydowanie delikatniejsze, dlatego będzie to świetne rozwiązanie dla tatuażystów, kosmetyczek czy lekarzy, którzy w rękawiczkach spędzają większość czasu w trakcie pracy. Z kolei winyl to rozwiązanie doskonałe dla osób, mających kontakt z chemikaliami i detergentami, gdzie nie ma konieczności wykonywania pracy z nastawieniem na precyzję, bowiem winyl jest mniej elastyczny od dwóch pozostałych materiałów i mniej odporny na drobnoustroje, ale świetnie chroniący przed substancjami chemicznymi.

Zawodów korzystających z rękawiczek jednorazowych jest całkiem sporo. Wybór odpowiedniego materiału to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również wygody. Często o wyborze konkretnego materiału przesądza także alergia na lateks. Miejmy jednak na uwadze, że korzystanie z tego typu zabezpieczeń w pracy tatuażysty, kosmetyczki czy dentysty jest absolutnie konieczne.

 

Najlepsze miejsca do spania<< >>Sprawdzone dotacje w Toruniu

O Autorze : Piotr Damaszek