Lata temu rozpoczęła się moda na podwieszane sufity. W nowo wybudowanych osiedlach mieszkaniowych stały się tak powszechne, że mieszkańcy nawet mogli nie zdawać sobie sprawy, że je mają. Jednak obecnie, budując dom lub adaptując na własne potrzeby mieszkanie, wybierać można pomiędzy wieloma typami sufitów.

Sufit jak rozgwieżdżone niebo

napinane sufityWe współczesnych domach i mieszkaniach wysokie sufity prawie nie występują. Stały się domeną kamienic i konstrukcji z ubiegłego wieku. Nadal najpowszechniejszym sposobem na obniżenie sufitu jest podwieszenie go. Rozwiązanie to jest wygodne i funkcjonalne. Ponadto w płytach kartonowo gipsowych łatwo umieścić dodatkowe oświetlenie. Powierzchnia takiego sufitu jest gładka, co poprawić może walory estetyczne pomieszczenia, w którym zastosowano podwieszenie. Natomiast najnowszym rodzajem wykorzystywanych w budownictwie i wydaje się najlepszym konkurentem dla sufitów podwieszanych, są napinane sufity. Składają się z powierzchni, którą ciasno opina specjalny typ folii. Charakterystyczną dla niego cechą jest błyszcząca powierzchnia. Montaż tego typu sufitu jest szybki i nie pozostaje po nim bałagan. Zastosowanie folii pozwala też na dowolność w wyborze wzorów. Sufity te można dowolnie łączyć z montowanym oświetleniem. Umieszczenie lamp pod folią daje niezwykły efekt, jak gdyby patrzyło się na odbicie. Możliwe jest też zamontowanie oświetlenia tak, żeby rozchodziło się ono równomiernie, tworząc dzięki temu jeden wielki panel świetlny.

Obecnie chcąc odmienić nasz stary sufit, możemy wybierać pomiędzy kilkoma różnymi opcjami. Niektóre z nich, takie jak sufity napinane, dają natomiast dowolność projektu jak żadne do tej pory. Warto więc wziąć je pod uwagę w trakcie planowanego obniżenia sufitu w domu.

 

Zestaw klocków hamulcowych renomowanego producenta<< >>Sumin - zastosowanie środków ochronnych

O Autorze : Zdzisław Paksiński