W przemyśle ciężkim, gdzie często ważny jest dobór odpowiednich produktów do wykonania najważniejszych części maszyn i podzespołów produkcyjnych z pomocą przychodzi nam branża metalurgiczna wprowadzając na rynek materiały o sprecyzowanych zastosowaniach. Właśnie z myślą o przemyśle ciężkim powstała stal 34CrNiMo6, będąca receptą na problem doboru właściwego materiału.

Do czego używa się stali do ulepszania cieplnego?

34CrNiMo6W przemyśle wiele elementów konstrukcji maszyn jest narażonych na duże obciążenia. Głównymi czynnikami je wywołującymi są uderzenia, drgania oraz skręcanie występujące podczas normalnej pracy maszyn. Elementami szczególnie narażonymi są na przykład wały korbowe, części turbin, wały napędowe, koła zębate oraz wirniki. Awaria tych elementów może skutkować długotrwałym zatrzymaniem ciągu produkcyjnego i w konsekwencji narazić przedsiębiorcę na straty materialne. Stąd też należy wykazać się uwagą przy wyborze odpowiedniego materiału. Odpowiednim materiałem który można skutecznie wykorzystać w tych elementach jest stal konstrukcyjna do ulepszania cieplnego 34CrNiMo6, która idealnie nadaje się do zastosowania w opisanych poprzednio elementach. Materiał występuje w postaci blach, prętów płaskich oraz okuwek, a także w innych dostępnych formatach. Właściwy należy dobrać w zależności od potrzeb wykonania konkretnego elementu. Stal 34CrNiMo6 nie nadaje się do spawania ze względu na swój skład chemiczny jednak można ją walcować, azotować, kuć oraz hartować. Fachowcy zalecają tą stal również w przemyśle lotniczym oraz urządzeniach parowych.

Uwzględniając potrzeby zastosowania odpowiedniej bazy materiałowej na elementy maszyn szczególnie narażone na obciążenia, uzasadnia się zastosowanie opisanej stali 34CrNiMo6 w wykonaniu elementów do przemysłu ciężkiego. Sporo ofert na rynku zapewnia szeroki wachlarz możliwości znalezienia odpowiedniego produktu po atrakcyjnej cenie.

 

Dobra pościel do domu<< >>Maszyny do obróbki drewna są bardzo przydatne

O Autorze : Grzegorz Sarkow