Praktycznie każde urządzenie elektroniczne posiada nośnik danych, na którym są zapisywane różnego rodzaju informacje. Dysk ten pozwala na prawidłowe funkcjonowanie danego sprzętu. Częstą przypadłością, która dotyka w szczególności użytkowników laptopów i komputerów stacjonarnych, jest utrata danych z nośnika.

Jak odzyskać dane?

odzyskiwanie danychW momencie, gdy uszkodzeniu ulega dysk urządzenia podczas jego pracy, należy odłączyć je od zasilania. Każda chwila działania sprzętu z uszkodzonym dyskiem (zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z awarią jego głowicy) powoduje bowiem dalsze szkody, które mogą okazać się nieodwracalne. Jeśli dysk nie był natomiast podłączony do urządzenia i uległ uszkodzeniu (np. upadek z wysokości podczas transportu), wówczas nie powinniśmy na własną rękę podłączać go do urządzenia ani w inny sposób sprawdzać czy działa. Odzyskiwanie danych warto w takich przypadkach zlecić fachowcom, w szczególności jeśli były to dane w jakiś sposób dla nas istotne i które trudno będzie odtworzyć. W przypadku tzw. uszkodzeń logicznych (błędy w logicznej strukturze dysku) istnieje możliwość przywrócenia danych na własną rękę dzięki specjalnego rodzaju programom do tego stworzonym. Należy tu przy okazji dodać, że często błędy logiczne mogą mieć objawy zbliżone do uszkodzeń fizycznych i trudno samemu ustalić wówczas, z jakim przypadkiem mamy do czynienia.

Często odzyskiwanie danych przez specjalistów potrafi zdziałać cuda. Warto mieć jednocześnie na uwadze, że nie wszystkie utracone dane uda się odzyskać. Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk zgrywania najważniejszych plików na inne nośniki (np. pendrive, płyty CD lub DVD, dyski zewnętrzne) lub umieszczania ich w tzw. chmurach. Wtedy, nawet w przypadku poważnej i nieodwracalnej utraty danych, będziemy mieć do nich nadal dostęp.

Czemu kobiety decydują się na depilację laserową?<< >>Konsultacja techniczna pozwala wyłapać nieprawidłowości

O Autorze : Ryszard Dowiecki