Termin „klimatyzacja” zwykle kojarzy nam się z system chłodzenia powietrzem, zaprojektowanym do utrzymywania w miarę niskiej temperatury w miesiącach letnich. Jednak niektóre klimatyzatory są wielofunkcyjne i nie ograniczają się tylko do chłodzeni, można je wykorzystać w pełni, ogrzewając dom także w zimie.

Niższe rachunki dzięki pompom ciepła

pompy ciepła powietrzneTyp urządzeń zdolnych do wytwarzania ciepła nazywa się pompami ciepła. Działają one w podobny sposób jak lodówka czy zamrażarka, wykorzystując gazy chłodnicze do przenoszenia ciepła z jednej przestrzeni w celu schłodzenia innej, umożliwiając utrzymanie komfortowej temperatury w domu przez cały rok. Pompy ciepła wyróżniają się tym, że nawet w czasie mrozów wciąż mogą przenosić ciepło z powietrza na zewnątrz do wewnątrz domu i są zaskakująco przyjazne dla środowiska jak również opłacalne, co prowadzi do ich wzrostu popularności wśród właścicieli domów. Urządzenia, jakimi są pompy ciepła powietrzne poprawiają jakość powietrza w domu, gdyż powietrze jest filtrowane podczas ogrzewania, co ogranicza zanieczyszczenia, takie jak bakterie, kurz, roztocza, sierść zwierząt domowych i pyłki, co jest szczególnie korzystne dla osób cierpiących na alergie i problemy układu oddechowego, takie jak astma. Są również mniej szkodliwe dla środowiska niż inne systemy grzewcze, ponieważ generują one mniej CO2 niż konwencjonalne węglowe systemy grzewcze. Kolejna zaletą jest fakt, że są one tańsze w eksploatacji niż konwencjonalne ogrzewanie elektryczne. Możliwości grzewcze dzisiejszych systemów pomp ciepła osiąga się dzięki zastosowaniu wysoce energooszczędnej technologii, która zużywa do osiemdziesięciu mniej energii niż jakakolwiek inna forma ogrzewania elektrycznego. Pompa ciepła może stanowić znaczną inwestycję początkową w porównaniu z wydatkami na konwencjonalne ogrzewanie.

Jednak pieniądze, które zaoszczędzimy na rachunkach za energię w dłuższej perspektywie, obniżą koszty instalacji. Ponadto zdolność do podgrzewania i chłodzenia pompy ciepła eliminuje potrzebę kupowania dodatkowo klimatyzatora, oszczędzając pieniądze i przestrzeń.

Redukowanie kosztów elektryczności dzięki baterii kondensatora 230 V<< >>Jaki czajnik wybrać - elektryczny czy stalowy?

O Autorze : Kamil Bogdański