Zima jest czasem gdy każdy wędkarz przegląda sklepy internetowe w celu uzupełnienia swoich zapasów przed zbliżającym się sezonem wędkarskim. Szczególnie tyczy się to osób czekających na rozpoczęcie żerowania przez karpie. Ryby te są niezwykle wybredne więc wędkarze zwani karpiarzami muszą być zaopatrzeni w różnorakie przynęty, zanęty oraz atraktory zapachowe. Nie można jednak zapominać o kołowrotkach i wędkach, które pełnią przecież kluczową rolę.

Nowoczesne kołowrotki wędkarskie

kołowrotek mikadoW skład każdego zestawu wędkarskiego zawsze wchodzi wędzisko zwane potocznie kijem oraz kołowrotek z żyłką lub plecionką nawiniętą na szpulę. Kołowrotki są urządzeniami narażonymi na naprawdę duże przeciążenia. W szczególności tyczy się to tych kołowrotków, które używane są do łowienia dużych sumów oraz karpi, które również potrafią osiągnąć wielkie rozmiary. W ostatnich latach sporą popularność zyskał kołowrotek Mikado. Obecnie firma ta produkuje różne modele kołowrotków, które przeznaczone są do łowienia inną metodą. W przypadku wspomnianych karpi czy sumów stosuje się kołowrotki wzmacniane posiadające dużą szpulę. Producent często sprzedaje kołowrotki z dodatkową drugą szpulą. Jest to świetne rozwiązanie bowiem można mieć dwa rodzaje żyłki, po jednym rodzaju na każdej szpuli. Często można spotkać kołowrotek Mikado wyposażony w technologię „wolnego biegu”. Umożliwia ona wybieranie żyłki ze szpuli bez wciągania wędki do wody.

Wolny bieg w kołowrotkach pomógł już niejednemu wędkarzowi, który bez tej opcji w swoim kołowrotku straciłby cały zestaw. Niektóre ryby potrafią być tak mocne, że wędka ustawiona na podpórkach nie jest dla nich żadnym utrudnieniem. W przypadku zakręconego hamulca na kołowrotku może ona zostać wciągnięta do wody i bezpowrotnie stracona.

Maszyny do obróbki drewna są bardzo przydatne<< >>Kamery monitoringu powszechne na terenie Krakowa

O Autorze : Henryk Zastojski