W 1941 roku szwajcarski inżynier i wynalazca George de Mestrala wymyślił nowy produkt pasmanteryjny, nazwany pierwotnie Velcro. Inspiracją do powstania tego produktu były owoce łopianu, które roznoszą owoce, przyczepiając się do ubrań i sierści zwierząt. Początkowa nazwa rzepu, czyli Velcro jest połączeniem dwóch francuskich słów velours i crochet, oznaczających welwet i haczyk.

Łatwe w stosowaniu rzepy odzieżowe

rzepy pasmanteryjneFunkcjonalne elementy odzieżowe, takie jak rzepy pasmanteryjne powszechnie wykorzystywane są jako dodatkowy i bardzo praktyczny element odzieży. Producenci stosują je, na przykład w kurtkach sportowych i bluzach jako element zapinania rękawów czy mocowania kaptura. Ponieważ rzep jest łatwy w obsłudze, konserwacji i bezpieczny, haczyki i pętelki zostały wykorzystane niemal w każdej aplikacji wszędzie tam gdzie tymczasowe łączenie jest wymagane. Jest szczególnie popularny w odzieży, gdzie zastępuje guziki lub suwaki, na przykład do butów dla dzieci, które jeszcze nie nauczyły się zawiązywać sznurowadeł oraz dla tych, którzy wybierają rzepy nad sznurowadłami. Rzep jest używany w odzieży, która jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, osób starszych i chorych, którzy mogą mieć trudności z ubieraniem się z powodu niezdolności do obsługiwania zamknięć, takich jak guziki i suwaki. Jeśli rzep łatwiej jest szczepić, to sprawia, że jest dobrym zamiennikiem.

Podsumowując, rzep pasmanteryjny jest to potoczne określenie materiału o nazwie handlowej Velcro. Wynalazek ten ma zazwyczaj postać taśmy pokrytej małymi haczykami, które wczepiają się w drugą, pokrytą tkaniną, taśmę tworząc razem połączenie stosunkowo łatwe do rozpinania i zapinania. Rozwiązanie to jest wykorzystywane przy produkcji odzieży, sprzętu sportowego i innych elementach tymczasowo rozłącznych.

Kreatywna rozrywka dla każdego<< >>Wysokiej jakości kuchnie

O Autorze : Edward Mońka