Do wykonania szalunków stosuje się materiały, które charakteryzują się dużą odpornością, sztywnością, oraz szczelnością. Powinny również być łatwe w montażu i rozbiórce. Jakie więc są ich prawidłowe parametry i właściwości konstrukcyjne?

Charakterystyka materiałów do zabezpieczania ścian wykopów

szalunki do wykopówDo podstawowych materiałów z których wykonywane są ścianki zabezpieczające wykopy, zaliczamy: drewno, żelbeton, oraz stal. Wykonuje się z nich ścianki uszczelnione, lub ażurowe, które zabezpieczają ściany wykopów przed osuwem gruntu, lub zabezpieczają wykop przed dostaniem się wody gruntowej. Drewno jest łatwe w obróbce, szalunki do wykopów wykonane z tego materiału, nie powinny posiadać sęków, krętowłóknistości, oraz oznak zepsucia. Przy pomocy specjalnych łączników, można w dowolny sposób kształtować układ ścianek, oraz przycinać do określonych wymiarów. Podobnie jest z szalunkami wykonanymi ze stali. Różnorodność elementów stalowych, wykorzystywanych do produkcji zabezpieczeń wykopów, wynika z możliwości jej kształtowania. Występuje wiele rodzai profili i ścian stalowych, które ułatwiają montaż w miejscach, wymagających zmianę kierunku ściany, lub nadania jej określonego kształtu. Ten rodzaj szalunków z blachy, przeważnie wykorzystywany jest do montażu ścianek szczelnych, które będą również chronić przed napływem wody gruntowej, przy jej wysokim poziomie. Głównymi elementami żelbetonowymi, używanymi do szalunków są: brusy żelbetonowe, pale betonowe, oraz bloki betonowe. Elementy tego typu stosowane są w sytuacji, gdy stanowić będą część stałego fragmentu konstrukcji, bez konieczności demontażu ich po zasypaniu wykopu.

Wszystkie elementy szalunków są wykonane z betonu zbrojonego prętami o różnej średnicy, w zależności od wymagań konstrukcyjnych budowanego obiektu. Grubość pojedynczego brusa nie powinna jednak wykraczać poza przedział 110 – 550 mm, natomiast jego ostrza i głowica dodatkowo powinna być wzmocnione blachą stalową o grubości od 2 do 4 mm.

Haft metodą komputerową i jego charakterystyka<< >>Rozmowa z kolegą o nowej funkcji w baofengach

O Autorze : Daniel Gwardia