Każdy z nas żyje codziennymi obowiązkami domowymi i zawodowymi. Mamy mało czasu wolnego na dbanie o rodzinę i ulubione zajęcia. Kiedy zdrowie najstarszego członka rodziny podupada, okazuje się, że trudno jest pogodzić własne sprawy z opieką nad seniorem. Mimo całej miłości do tej osoby nie ma możliwości wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu, aby pomóc jej w funkcjonowaniu. 

Na czym polega pomoc choremu w domu? 

opieka domowa nad chorymOddanie opieki nad osobą chorą w ręce osoby postronnej to trudny moment zarówno dla rodziny, jak i dla samego chorego. Należy upewnić się o odpowiednich kwalifikacjach i przyjaznemu usposobieniu przyszłego opiekuna. Warto też wcześniej ustalić plan wydatków związanych z opieką, zakres obowiązków i zadbać o uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, które będzie uprawniało do dodatkowych ulg i świadczeń. Opieka domowa nad chorym jest angażującym i odpowiedzialnym zadaniem, dlatego warto wybrać osobę z doświadczeniem, która potrafi szybko działać w trudnych sytuacjach. W zależności od rodzaju schorzenia zadaniem opiekunki jest pomoc w ubieraniu się i utrzymaniu higieny osobistej, gotowanie, sprzątnie, robienie zakupów czy załatwienie spraw w mieście. Koszt zatrudnienia pomocy domowej różni się w zależności od zakresu samodzielnego funkcjonowania chorego. Taka opiekunka będzie przebywać z seniorem całą dobę, powinna być więc też osobą empatyczną, wyrozumiałą i życzliwą. Starsze osoby mają swoje przyzwyczajenia i potrzeby, które trzeba uszanować. 

Nie bez znaczenia jest również specjalistyczna wiedza opiekunki dla chorego. Powinna choć w minimalnym stopniu znać specyfikę schorzeń starczych i zasady pierwszej pomocy. Przydatne będą również umiejętności aktywizacji seniora i rozmowy z nim w odpowiedni sposób. Ważny jest też dobry kontakt opiekunki z rodziną chorego i systematyczne informowanie jej o ewentualnych problemach. 

Zalety okularów przeciwsłonecznych dla kobiet<< >>Kwestia ceny desek kompozytowych

O Autorze : Krystian Ząbek