Do grupy przyczep objętościowych zaliczamy tak zwane przyczepy skorupowe. Są to zwarte i jednolite skrzynie ładunkowe z hydraulicznie podnoszoną tylną ścianą. Z racji swojej wytrzymałej konstrukcji zarówno nadwozia jak i podwozia, są stosowane w różnych dziedzinach gospodarki takich jak: budownictwo, gospodarka komunalna, rolnictwo.

Agrotechniczna przydatność przyczep objętościowych

przyczepy skorupoweDodatkowym wyposażeniem tych przyczep są zwykle nadstawki, które zwiększają objętość skrzyni ładunkowej i pozwalają na lepsze wykorzystanie ich w transporcie rolniczym, a zwłaszcza do przewozu pasz łodygowych. Bogaty asortyment obejmujący przyczepy skorupowe, dotyczy różnych ładowności, jest to zakres od 8000 do 20000 kg. Wiele firm produkuje przyczepy dedykowane tylko do transportu rozdrobnionych zielonek (kukurydza, trawa, lucerna). Ich przydatność do transportu rozdrobnionych zielonek z traw i lucerny, zależy jednak od konstrukcji zawieszenia. Standardowe i starsze zawieszenia typu tandem lub triden ze sztywnymi osiami, może powodować uszkodzenia darni przez koła podczas skręcania. Aby wyeliminować tego typu wady, w nowoczesnych przyczepach zastosowano osie skrętne, kierowane biernie lub czynnie. Dotyczy to również przyczep o ładowności powyżej 14000 kg, gdzie stosuje się już tylko osie kierowalne. Inne nowe rozwiązania dotyczą połączeń resorów wzdłużnych, składających się z płaskich sprężyn których pioro znajduje się na dole, jest to tak zwana pozycja „odwróconego resoru”

Zaletą takiego rozwiązania jest korzystny układ sił, który przyczynia się do łatwego pokonywania przeszkód i nierówności terenu, zarówno podczas jazdy do przodu jak i do tyłu. W układzie tym, każda z osi jest ciągnięta przez dwa resory płaskie mocowane z jednej strony do ramy nośnej przyczepy. Niezależność tych układów powoduje automatyczną korektę położenia każdej strony. Jest to idealne rozwiązanie podczas szybszej jazdy na zakrętach.

 

Jak przygotować ulotki dla firmy?<< >>Nosidełko turystyczne z daszkiem

O Autorze : Kamil Bogdański