Komfort użytkowania to, obok obniżania kosztów eksploatacji, jedna z najważniejszych rzeczy jakie należy brać pod uwagę projektując nowy dom. Na tę pierwszą kwestię spory wpływ ma sposób wykończenia i urządzenia wnętrza i w każdej chwili można go zmienić, jednak koszty eksploatacji zależą przede wszystkim od zastosowanych przy budowie technologii.

Odzysk ciepła dzięki rekuperacji

rekuperacja częstochowaW nowoczesnym budownictwie bardzo ważne jest zmniejszanie zużycia energii i ograniczanie strat ciepła. Niestety do pewnego stopnia i tak są one nieuniknione, choćby z powodu wentylacji budynku – wentylacja grawitacyjna oznacza spore straty ciepła. Rozwiązaniem tego problemu jest wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja, która pozwala na całodobowe dostarczanie świeżego powietrza i usuwanie tego zużytego bez konieczności otwierania okien. Jedną z największych zalet rekuperacji jest odzyskiwanie i ponowne wykorzystanie ciepła, tak więc świeże powietrze z zewnątrz zostaje ogrzane ciepłem z powietrza zużytego. Dzięki temu budynek nie tylko jest cały czas odpowiednio wentylowany, ale także znacznie ogranicza się zużycie energii do jego ogrzania. Wykorzystanie rekuperacji należy zaplanować na etapie projektowania całego budynku, ponieważ w przypadku jej użycia nie będzie w nim tradycyjnych kanałów wentylacyjnych. Aby rekuperacja częstochowa była odpowiednio wydajna przez wiele lat, należy zainwestować w wysokiej klasy rekuperator i dobrze przemyśleć cały układ systemu w budynku, gdyż to stanowi połowę sukcesu.

Jedną z pozostałych, nie mniej ważnych zalet rekuperacji, jest fakt, iż to dobre rozwiązanie dla alergików oraz osób podatnych na przeziębienia. Dzięki stosowanym w układzie filtrom, rekuperacja oznacza powietrze o odpowiedniej temperaturze, czyste, pozbawione pyłków i zanieczyszczeń, a także zupełny brak przeciągów.

 

Stosowanie odpowiedniego materaca<< >>Poszukiwany wentylator do transportu trocin

O Autorze : Daniel Gwardia