Żeglarstwo to elitarny sport, ale także forma spędzana wolnego czasu w kontakcie z przyrodą. Pływanie śródlądowe nie jest aż tak bardzo wymagające, natomiast już żeglarstwo morskie i oceaniczne wymaga dobrego przygotowania jednostki.

Wyposażenie jachtów pełnomorskich

kompleksowe wyposażenie jachtówPodstawowym elementem wyposażenia jednostek pływających morskich i oceanicznych jest elektronika nawigacyjna oraz -ze względu na często spore rozmiary łodzi – urządzenia wspomagające do obsługi żagli, a więc urządzenia rolujące foka i grota, czasami elektryczne kabestany. Coraz częściej używany jest też autopilot, który jest sprzężony z pozostałą elektronika nawigacyjną. Kompleksowe wyposażenie jachtów w kontekście elektroniki nawigacyjnej to: chart plotter i si mapa wyświetlana na ekranie monitora (czasami jest to ekran dotykowy). Zintegrowane wyświetlacze oferują również pokazanie nie tylko pozycji, ale również głębokości, siły i kierunku wiatru względem łodzi, co pomaga dobrać optymalny kurs jednostki do wiatru. Bardziej zaawansowane systemy posiadają tabele pływów, które umożliwiają w portach pływowych optymalne wybranie godziny wejścia lub wyjścia z portu przy wodzie niskiej lub wysokiej. Elektronika jachtu to również echosonda, czyli pomiar głębokości. Si mapy posiadają wyskalowane wejścia do portów i baseny portowe, co mając na uwadze zanurzenie jednostki, pozwala na bezpieczne manewry wejścia i wyjścia z portu. Kolejne urządzenie to sonar, który daje informacje o kształcie dna przed jachtem czyniąc żeglowanie bezpiecznym.

Odpowiednie dobranie sprzętu w postaci elektroniki nawigacyjnej, które współpracuje z systemem pomiarów i dobrymi si mapami czyni sport i turystykę żeglarską bezpieczną i umacnia ją na wysokiej pozycji wśród najchętniej uprawianych dyscyplin.

Mieszanki nawozowe dla roślin<< >>Jak założyć swój własny ogródek?

O Autorze : Daniel Gwardia