Przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz popularniejszą alternatywą dla podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej lub wodociągowej. Niestety, po dłuższym okresie korzystania z takiej oczyszczania pozostaje duża ilość osadów, które trudno wykorzystać. Na szczęście istnieją metody szybkiej i skutecznej neutralizacji odpadów po ściekowych.

W jakim celu dozuje się wapno do osadów?

dozowanie wapnaPodczas oczyszczania ścieków, szczególnie w domowych oczyszczalniach, po długim okresie użytkowania pozostaje duża ilość osadów po ściekowych. Mogą one być praktycznie wykorzystywane, na przykład jako nawóz naturalny poprawiający jakość uprawianej gleby – w tym celu jednak najpierw konieczne jest zneutralizowanie szkodliwych związków chemicznych, które znajdują się osadach. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest tak zwane dozowanie wapna, dzięki któremu możliwe jest zabicie wszystkich szkodliwych związków biologicznych i organizmów chorobotwórczych w osadach po ściekowych. Taką metodę można wykorzystywać w stosunku do niemal każdych osadów po ściekowych – jedynym warunkiem jest to, aby nie posiadały one metali ciężkich. Najprostszym sposobem na uzdatnienie osadów po ściekowych jest dozowanie gaszonego lub też palonego wapna, dzięki czemu zachodzą zmiany we właściwościach chemicznych osadów. Wapno palone na przykład, nagrzewa ścieki do temperatury 700 stopni, przez co następuje zabicie wszystkich znajdujących się w nich szkodliwych mikroorganizmów, w tym wirusów, bakterii, ale także i pierwotniaków.

Osady które wytrącają się po oczyszczaniu ścieków mogą być wykorzystywane jako skuteczne nawozy. W tym celu należy je jednak wcześniej zneutralizować, tak aby nie zawierały szkodliwych związków chemicznych i biologicznych. W tym celu wystarczające może się okazać zastosowanie palonego wapna.

Mocne olejki CBD<< >>Jak właściwie streamować?

O Autorze : Piotr Damaszek