O aplikacjach internetowych mówi się coraz częściej, a to związane jest z zaawansowanym rozwojem informatyki. Nazwa pochodzi z języka angielskiego: web application. W związku z tym aplikacje takie nazywane są również aplikacjami webowymi. Samo to określenie oznacza po prostu program komputerowy.

Aplikacje wymagające dostępu do internetu

Aplikacja internetowaJego charakterystyczną cechą jest to, że pracuje na serwerze. Program ma za zadanie komunikować się z hostem użytkownika aplikacji webowej. Chodzi po prostu o użytkownika komputera, a komunikacja następuje przez sieć komputerową. Aby otworzyć aplikację, konieczne jest skorzystanie z przeglądarki komputerowej. Z takiej przeglądarki korzysta oczywiście użytkownik. Ta cała interakcja prowadzi do tego, że użytkownik staje się klientem aplikacji webowej. Aplikacja internetowa jest więc programem, który tworzą specjaliści. Aby możliwe było uruchomienie aplikacji webowej, konieczne jest posiadanie dostępu do internetu. To z kolei możliwe jest tylko wtedy, kiedy poprawnie działa serwer. Serwerem jest albo komputer albo aplikacja zainstalowana na komputerze. Serwery HTTP mają za zadanie serwować strony internetowe. Można to bardzo łatwo wyjaśnić. Kiedy w okno przeglądarki internetowej wpisuje się adres strony www, to do serwera trafia zapytanie. W odpowiedzi na to zapytanie przeglądarka uruchamia stronę internetową i wyświetla ją. Istnieją również aplikacje, które nie wymagają dostępu do internetu.

Wtedy mówi się o aplikacjach desktopowych. Taką aplikację po prostu instaluje się na komputerze użytkownika. Kolejnym rodzajem aplikacji jest aplikacja mobilna. Jak sama nazwa wskazuje, może być ona używana na innych urządzeniach niż komputer np. telefonach komórkowych. W tym przypadku dostęp do internetu może być konieczny lub zbędny, w zależności od rodzaju aplikacji.

Wielofunkcyjna wyciskarka do owoców<< >>Czarne melissy na koturnie

O Autorze : Olaf Bądzik