W swojej najbardziej podstawowej roli oświetlenie akwarium pozwala hobbystom obserwować mieszkańców akwarium. Ale co ważniejsze, odpowiednie oświetlenie zapewnia niezbędną energię życiową dla roślin i zwierząt zamieszkujących akwarium. Wpływa ono również na zachowanie i fizjologię ryb i ma zasadnicze znaczenie dla ich ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Oświetlenie akwariowe – świetlówki i inne

świetlówki do akwariumKażdy gatunek ryb akwariowych ma różne wymagania świetlne, aby się rozwijać. Dlatego właściciele akwariów powinni zapoznać się z wymaganiami poszczególnych gatunków. Pomoże to upewnić się, że świetlówki do akwarium wytworzą prawidłową ilość i rodzaj światła, którego potrzebują dane gatunki. Ogólnie rzecz biorąc, właściciele akwariów mogą używać żarówek, lamp fluorescencyjnych lub diod LED, ale powinni być świadomi problemów z ciepłem powodowanych przez żarówki. Takie światła podgrzewają wodę nieproporcjonalnie, powodując, że woda znajdująca się najbliżej światła jest znacznie cieplejsza niż ta w innych obszarach akwarium. Wahania temperatury mogą być szkodliwe dla niektórych ryb lub powodować, że będą one pływać wyłącznie w chłodniejszych obszarach akwarium. Światła LED natomiast praktycznie nie wytwarzają ciepła. Gatunki ryb zamieszkujące akwaria będą w różnym stopniu pod wpływem stałego poziomu światła. Aby naśladować naturalne oświetlenie, właściciele akwariów mogą korzystać z oświetlenia dziennego i nocnego w celu zbliżenia poziomu światła do występującego w środowisku naturalnym. Nocne oświetlenie daje również hodowcy możliwość obserwowania nocnych zachowań ryb.

Oświetlenie akwariowe jest ważnym, ale często pomijanym, a czasem mylącym aspektem podczas utrzymywania akwarium, szczególnie dla początkującego akwarysty. To zamieszanie spowodowane jest głównie przez wiele dostępnych rodzajów oświetlenia akwariowego. Rodzaj światła potrzebnego do danego akwarium zależy od gatunków ryb, roślin i ostatecznego wyglądu, który hodowca chce uzyskać.

Powrót ukochanej osoby?<< >>Szybka kasacja pojazdów

O Autorze : lucynas